محل تبلیغات شما

اشاره: در شماره گذشته درباره غرب آسیا و اهمیت راهبردى آن سخن گفتیم و این‌كه اهمیت این منطقه یك اهمیت دیرپا و چندجانبه‌ى فرهنگى، تمدنى، ى، اجتماعى و اقتصادى است. غرب آسیا كانون تحولات گذشته و حال و آینده جهان است. این شماره به مناسبت سالگرد شهادت بزرگ سردار دل‌ها اشاره‌اى خواهیم داشت به‌ نقش‌بى‌بدیل او در خنثى‌سازى نقشه‌هاى استكبار جهانى. نقشى كه سال‌ها باید بدان پرداخته شود و برجسته گردد.

       نقش سلیمانى در غرب آسیا از نگاه رهبر انقلاب‌

یك نمونه از تدبیر و شجاعت او كه این‌را دشمنانِ او خوب مى‌دانند -شاید بعضى از دوستان ندانند- این بود كه او به كمك ملّت‌هاى منطقه یا با كمك‌هایى كه به ملّت‌هاى منطقه كرد، توانست همه‌ى نقشه‌هاى نامشروع آمریكا در منطقه‌ى غرب آسیا را خنثى كند.

این آدم توانست در مقابل همه‌ى نقشه‌هایى كه با پول، با تشكیلات تبلیغاتی وسیع آمریكایی، با توانایی‌های دیپلماسی آمریكایی، زورگویی‌هایی كه آمریكایی‌ها روی تمدارانِ دنیا به‌خصوص كشورهای ضعیف دارند، تهیه شده بود قد علَم كند و این نقشه‌ها را در این منطقه‌ى غرب آسیا خنثى كند.

 آمریكایى‌ها در مورد فلسطین طرحشان و نقشه‌شان این بود كه قضیه‌ى فلسطین را به فراموشى بسپرند؛ فلسطینى‌ها را در حالت ضعف نگه دارند كه جرئت نكنند دَم از مبارزه بزنند. این مرد، دست فلسطینى‌ها را پُر كرد؛ كارى كرد كه یك منطقه‌ى كوچكى، یك وجب جا مثل نوار غزّه در مقابل رژیم صهیونیستی با آن همه ادّعا می‌ایستد، كاری و بلایى سرِ آن‌ها مى‌آورد كه آن‌ها سرِ 48 ساعت مى‌گویند آقا بیایید آتش‌بس بدهید؛ این‌ها را حاج قاسم سلیمانى كرد. دستشان را پُر كرد. كارى كرد كه بتوانند بِایستند، بتوانند مقاومت كنند.

آمریكایى‌ها عراق را مثل رژیم طاغوتِ ایرانى -رژیم پهلوى ؛ ایران در زمان طاغوت- یا امروزِ سعودى مى‌پسندند، یك نقطه‌اى باشد پُر از نفت، در اختیار آن‌ها كه هر كار مایلند بكنند؛ به تعبیر آن شخص مثل گاو شیرده» ؛ این‌ها عراق را این‌جورى مى‌خواهند. عناصر مؤمن عراقى و شجاع عراقى و جوانان عراقى و مرجعیت در عراق در مقابل این قضایا ایستادند و حاج قاسم (رضوان الله تعالى علیه) به همه‌ى این جبهه‌ى بسیج به‌عنوان یك مشاور فعّال مدد رساند، كمك رساند، و به‌عنوان یك پشتیبان بزرگ در آن‌جا ظاهر شد.

شبیه همین قضیه در مورد سوریه هست، در مورد لبنان هست. در مورد لبنان، آمریكایى‌ها مایلند لبنان را از مهم‌عامل استقلال لبنان -یعنى نیروى مقاومت و حزب الله- محروم كنند تا لبنان بى‌دفاع در مقابل اسرائیل قرار بگیرد كه بیاید تا خود بیروت را بگیرد؛ كما این‌كه قبل‌ها و سال‌هاى قبل آمدند. حزب الله بحمدالله روز به روز قوى‌تر شد. امروز، هم دست لبنان و هم چشم لبنان، حزب الله است؛ و نقش شهید عزیز ما در این حالت یك نقش ممتاز و برجسته است؛ تدبیر و شجاعت، مجاهد شجاع، برادر دلسوز.

غرب آسیا یا همان خاورمیانه بزرگِ آمریكا كجاست؟

آسیاى غربى یا باختر آسیا منطقه‌اى در آسیا است كه با جنوب خاور اروپا و شمال خاور آفریقا همسایه است. ایران هم به‌لحاظ این تقسیمات در آسیاى غربى واقع شده است. خاورمیانه و غرب آسیا هم‌پوشانى زیادى دارند، اما غرب آسیا شامل كشورهاى قفقاز جنوبى مانند جمهورى آذربایجان و ارمنستان و گرجستان نیز مى‌شود. این كشورها به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:

اردن ارمنستان امارات متحده عربى، جمهورى اسلامى ایران، بحرین، تركیه، جمهورى آذربایجان، سوریه، عراق، عربستان سعودى، عمان فلسطین قبرس، جمهورى ترك قبرس شمالى، قطر، كویت، گرجستان، لبنان‌.

نقشه استكبار براى غرب آسیا چه بود؟

براى درك درست از سناریوهاى آمریكا و صهیونیسم جهانى براى تسلط بر قلب زمین و سرانجام تسلط بر جهان، توجه به نكات زیر بایسته است:

خاورمیانه جدید»، نقشه كلان آمریكا

بر اساس طرح خاورمیانه بزرگ قرار بود كشورهاى عربستان، سوریه، عراق، یمن، لیبى، به چندین كشور كوچك تقسیم شوند رومه نیویورك تایمز آن روزها نقشه پنج كشور عربى را كه به 14 كشور تقسیم شده بودند منتشر كرد. هدف از این تجزیه‌خواهى تسلط بیشتر بر منطقه غرب آسیا بود. هدف غایى اما؛ محاصره ایران انقلابى و تجزیه و تضعیف آن بود. راز و رمز تكمیل تسلط آمریكا بر جهان در همین تشكیل خاورمیانه بزرگ بود.

رهبر حكیم انقلاب اسلامى در مقاطع مختلف و فرازهاى گوناگون از سناریوهاى دشمن و نحوه اجراى آن سخن گفته‌اند:

آنچه آمریكا در پى آن بود؟

آمریكا یك نقشه‌اى براى این منطقه غرب آسیا كه خودشان به آن مى‌گویند خاورمیانه، داشته‌اند. كه براساس آن یك مدّتى اسم خاورمیانه جدید» را آوردند، یك مدّتى اسم خاورمیانه بزرگ» را آوردند؛ یك نقشه‌اى براى اینجا داشتند.

محور اصلى این نقشه و قلب این نقشه عبارت بود از سوریه، لبنان و عراق؛ این سه كشور، سه محور و سه مركزى بودند كه این نقشه باید عمدتاً آن‌جاها پیاده بشود؛ چجورى پیاده بشود؟ دولت‌هایى در این سه كشور بر سر كار بیایند كه تسلیم مطلق و نوكر آمریكا باشند، هرچه آمریكا مى‌خواهد اطاعت كنند و براى او عمل بكنند. نتیجه چه خواهد شد؟ نتیجه این است كه تمام این منطقه مى‌شود پاانداز رژیم صهیونیستى و در این منطقه همان از نیل تا فراتى كه آن‌ها گفته بودند به یك شكلى تأمین خواهد شد، ولو نه به شكل ت ظاهرى، به شكل سلطه، نفوذ، تسلّط معنوى و واقعى. » 30/06/1396

بى ثبات‌سازى منطقه با 7تریلیون دلار!

و این هدف كلان را از مسیرِ بى ثبات‌سازى منطقه» دنبال مى‌كردند: امروز تى كه استكبار و در رأس آن‌ها آمریكاى ظالم و ستمگر براى خود اتّخاذ كرده‌اند، یك ت شرارت‌بار است؛ منافع خودشان را در ایجاد بى‌ثباتى در بسیارى از مناطق عالم به‌خصوص منطقه ما -منطقه غرب آسیا- قرار داده‌اند؛ ت آن‌ها این است. ایجاد جنگ داخلى، ایجاد ناامنى، ایجاد بى‌ثباتى، ایجاد تروریسم، كارى است كه متأسفانه امروز در این منطقه، ت قطعى آمریكا است.» /06/1397

ایجاد داعش و امثالهم و حمایت از این جریانات تكفیری تروریست هم دقیقاً در همین راستا بوده است: نقشه آمریكا این بود كه گروه‌هاى شریر و ظالم و هتّاكى از قبیل داعش را به‌وجود بیاورد براى این‌كه ذهن ملّت‌ها را از رژیم غاصب صهیونیستى منصرف كند، آن‌ها را مشغول كند به مسائل داخلى خودشان، به جنگ داخلى، به مشكلات داخلى و فرصتى براى آن‌ها باقى نگذارد كه به فكر رژیم صهیونیستى بیفتند.» 1/1/1397

چنان‌كه: رئیس‌جمهور آمریكا اعلام كرد كه در این منطقه غربِ آسیا هفت تریلیون دلار پول خرج كرده‌اند! خودش‌می‌گوید كه صحبت میلیون نیست، صحبت میلیارد نیست، صحبت تریلیون است.» 25/03/1397

اما آمریكا باشكست تمام عیار روبه‌رو شد

اما این طرح و راهبردِ كلان استكبار با شكستى تمام‌عیار روبه‌رو شد: آمریكایى‌ها در این منطقه -كه خودشان مى‌گویند خاورمیانه» ما مى‌گوییم غرب آسیا» - نقشه داشتند، كارهایى مى‌خواستند بكنند و نتوانستند. ما آن‌جا برنامه داشتیم، نقشه داشتیم، كارهایى را مى‌خواستیم بكنیم و نتوانستیم. همه دنیا امروز مى‌دانند كه آمریكا در سوریه شكست خورد، در عراق شكست خورد.» 22/12/1397

بخش مهم و قابل توجهى از شكستِ طرح‌بى‌ثبات‌سازى منطقه و ایجاد جنگ و آشوب، عملاً با نابودى جریان داعش توسط مقاومت اسلامى و با فرماندهی میدانی حاج قاسم سلیمانی» عملی شد: این تنها ضربه به گروه ستمگر و روسیاه داعش نبود؛ ضربه سخت‌تر به ت خباثت‌آلودى بود كه ایجاد جنگ داخلى در منطقه و نابودى مقاومت ضدّ صهیونیستى و تضعیف دولت‌هاى مستقل را به‌وسیله رؤساى شقی این گروه گمراه هدف گرفته بود؛ ضربه بود به دولت‌هاى قبلى و كنونى آمریكا و رژیم‌هاى وابسته به آن در این منطقه كه این گروه را به‌وجود آوردند و همه‌گونه پشتیبانى كردند تا سلطه نحس خود را در منطقه غرب آسیا بگسترانند و رژیم غاصب صهیونیست را بر آن مسلّط سازند.» 30/8/1396

نقش حیاتى سردار سلیمانى در خنثى‌سازى نقشه استكبار جهانى‌

1- معمارى ارتش بین‌المللى اسلامى‌

با شروع جنگ نبایتى استكبار جهانى كه با شركت پیدا و پنهان ده‌ها كشور آمریكایى و اروپایى و آسیایى و آفریقایى همراه شد. عراق و سوریه هدف اصلى حملات قرار گرفت و شرایط این دو كشور تبدیل به یك تهدید بزرگ براى جهان اسلام شد. اما این سردار سلیمانى بود كه با نگاه فرصت‌ساز خود از دل این تهدیدها، ارتش بزرگ بین‌الملل اسلامى را به‌وجود آورد. فاطمیون و زینبیون و حیدریون و قوات الوطنى و لواءالقدس و. نمونه‌هاى بارز آن است.

2. پایان دادن به دولت آمریكاساخته‌ی داعش

این سردار مجاهد بود كه با پایمردى و فرماندهى شجاعانه خود توانست نیروهاى داعش را در آستانه ورود به دروازه‌هاى دمشق و بغداد متوقف كند، آنان را به عقب براند و نهایتا در موصل متلاشى سازد و پایان عمر داعش را اعلام كند. این موضوع چنان واضح است كه بسیارى از پژوهشگران، محققان، دانشگاهیان منطقه و جهان و حتى برخى از شخصیت‌ها و گروه‌هاى ى آمریكا درباره نقش شهید قاسم سلیمانى در مبارزه با گروه تروریستى داعش و از بین بردن آن در منطقه به‌ویژه در عراق و سوریه هیچ تردیدى ندارند.

3. دفع تهدید داعش از مرزهاى جمهورى اسلامى ایران

بنا به اظهارات و اعترافات صریح دولتمردان آمریكایى ازجمله هیلارى كلینتون، ترامپ و. داعش را نیروهاى آمریكایى آموزش داده و سازماندهى و تجهیز كردند و سپس این گروه تروریستى با كمك‌هاى مالى و معنوى عربستان سعودى، امارات اقدامات خود را از سوریه و عراق شروع كرد.

داعش قرار بود بعد از تسلط بر این مناطق در نهایت به هدف اصلى خود برسند، یعنى ایران را دچار ناامنى وبى‌ثباتى داخلى كنند و مرزها و شهرهاى ما را به آشوب بكشند، اما سردار شهید قاسم سلیمانى همراه با همرزمانش در قالب مدافعان حرم با این پلیدى و سیاهى، دور از مرزهاى ایران وارد جنگ شدند و تهدید داعش را از مرزهاى جمهورى اسلامى ایران دور ساختند.

4. سرعت‌بخشى به سیر تكاملى محور مقاومت

زمانی‌كه سردار سلیمانى با آموزش، سازماندهى، تقویت و انسجام گروه‌هاى مقاومت در قالب مدافعین حرم با گروه‌هاى تروریستى در منطقه مبارزه مى‌كرد، یكى از كارشناسان آمریكایى گفته بود كه طى تحولات سال 2011 تاكنون محور مقاومت» تبدیل به جریان مقاومت» و در نهایت تبدیل به اتحاد مقاومت» شده است.

تبدیل جریان مقاومت به اتحاد مقاومت باعث تضعیف گروه‌هاى تروریستى شد كه به‌معناى تضعیف موقعیت بازیگرانى چون آمریكا، رژیم صهیونیستى، عربستان و. است كه حامى گروه‌هاى تروریستى هستند.

5. تعمیق و گسترش جغرافیاى مقاومت

امروز محور مقاومت از لبنان، عراق، سوریه، افغانستان، فلسطین تا یمن را در بر گرفته است و آماده است كه موازنه قدرت را در مقابل جریان ضد مقاومت كاملا به نفع خود دگرگون كند.

محور مقاومت در یمن، امروز چنان قوى شده و گسترش یافته است كه سعودى‌ها كه از مهم‌ترین خریداران تسلیحات جنگى در سطح دنیا هستند در جنگ با انصارالله و مردم یمن ابتكار عمل را از دست داده‌اند و در موقعیت ضعف قرار دارند؛ این وضعیت نشان‌دهنده تغییر معادله قدرت به نفع جریان مقاومت در منطقه است.

6. تعمیق اخوت بین ملت‌هاى منطقه

جنگ هشت ساله بین دو كشور ایران و عراق به‌طور طبیعى مى‌توانست سال‌ها باعث كینه، عداوت و دشمنى بین این دو ملت مسلمان و همسایه شود، اما سردار سلیمانى با حضور در جبهه مقابله با داعش و با آموزش و سازماندهى نیروهاى مردمى و مستشارى نظامیان عراق توانست نه‌تنها به استقرار نظم و امنیت در آن كشور كمك كند بلكه زمینه‌ساز تقویت اخوت و همدلى مضاعف میان دو ملت ایران و عراق شود. هم‌چنین فرماندهى و مدیریت حاج قاسم باعث تصحیح نگرش و تقویت ارتباط مردم ایران و افغانستان شد. این ارتباط مومنانه بین ملت‌هاى سوریه و لبنان به نوع دیگر جلوه‌گر شد.

7. احترام به حاكمیت ملى و تمامیت ارضى كشورها

شهید قاسم سلیمانى نقش ثبات‌ساز و تأمین‌كننده امنیت در منطقه را در قالب دفاع از حاكمیت كشورها و تمامیت ارضى شان در مقابل گروه‌هاى تروریستى ایفا كرده است. زمانی‌كه در سوریه با هدایت كشورهایى چون آمریكا، عربستان سعودى، امارات جنگ داخلى آغاز شد و اتباع 80 كشور در قالب گروه‌هاى تروریستى با ملت و نظام سوریه وارد جنگ شدند و این كشور را دچار بحران عمیق امنیتى كردند، شهید سلیمانى در شرایطى بحرانى كه نیروهاى تروریستى به دروازه‌هاى دمشق رسیده بودند، به‌منظور حفظ تمامیت ارضى و جغرافیایى سوریه و حمایت از مردم آن، وارد این كشور شد و معادلات از پیش تعیین شده دشمنان این ملت را نقش بر آب كرد. هم‌چنین وقتى در عراق گروه تروریستى داعش یك سوم جغرافیاى عراق را اشغال كرد، باز هم سردار سلیمانى در قالب دفاع از ملت و تمامیت ارضى و جغرافیایى عراق نقش خود را به‌خوبى ایفا كرد.

جمع‌بندى :

در مجموع مى‌توان گفت حضور 22ساله حاج قاسم سلیمانى در سپاهِ بدون مرز قدس و فرماندهى بر این نیروى آزادی‌بخش منطقه‌اى، تأثیرات ى و فرهنگى و اجتماعى و امنیتى و اقتصادى بسیار مثبتى را به همراه داشته است و از سوى دیگر به تضعیف محور ضد مقاومت در منطقه انجامیده است. علاوه بر شكست راهبردى آمریكا در منطقه، امروز رژیم صهیونیستى در برابر گروه‌هاى مقاومت مستاصل‌تر از همیشه است.

دولت‌هاى مفلوك آل سعود و امارات و بحرین نیز به ورطه فلاكت افتاده‌اند و مخاصمات داخلى و درونى این كشورها با یكدیگر نیز مزید بر علت شده است،امروز مقاومت اسلامى با محوریت ایران انقلابى در بهترین شرایط از نظر آمادگى به‌سر مى‌برد. بخش عمده و اصلى این شرایط مرهون مجاهدت‌هاى مخلصانه و راهبردى سردار مقاومت و سیدالشهداى مقاومت اسلامى است. شهید پاكباخته و عزیزى كه همه توفیقات خود را از تبعیت از مراد و مقتدایش امام ‌اى مى‌دانست.#

منابع:

-         پایگاه نشرآثار امام ‌اى -محمد رضامرادى. منطقه غرب آسیا. ت‌هاى خاورمیانه‌اى آمریكا

-         خبرگزارى دفاع مقدس. نقش حیاتى سردار سلیمانى در ایجاد صلح و امنیت منطقه اى‌

-         فصلنامه مطالعات راهبردى. نقش نیروى قدس در حل بحران‌هاى غرب آسیا. شعیب بهمن‌

-         الوقت فارسى. نقش سردار سلیمانى در شكست‌هاى راهبردى آمریكا در منطقه[ایجنا]

سید حسن نصرالله: علامه العاملی از هواداران همیشگی انقلاب اسلامی ایران بود/ برخی برای دشنام دادن‌های زشت پول دادند/ ما هنوز برگ‌های برنده خود را رو نکرده‌ایم/نقش آمریکا در شرایط فعلی لبنان/راهپیمایی اربعین، امام حسین (ع) را به جهانیان معرفی می‌کند/ لبنان اکنون با خطرهای واقعی مواجه است/ مردم تحمل مالیات جدید را ندارند/شهادت فرزندم برای حزب الله صداقت را به ارمغان آورد

فلسفه و تاریخچه پیاده روی اربعین حسینی/احیای مجدد پیاده روی اربعین توسط«شیخ میرزا حسین نوری»/نشانه‌های مومن چیست؟/اهمیت پاسداشت و بزرگداشت روز اربعین حسینی در نگاه رهبر انقلاب وآیت الله بهجت/بازتاب پیاده‌روی اربعین در جهان+تصاویر زیبا

ریشه تاریخی اربعین/حضور جابر در کربلا/بازگشت اسیران/الحاق سرمطهر به بدن/راهپیمایی وانتفاضه اربعین

كه ,منطقه ,آمریكا ,آسیا ,مقاومت ,یك ,غرب آسیا ,سلیمانى در ,را در ,در این ,در منطقه ,عربستان سعودى، امارات ,جمهورى اسلامى ایران ,مرزهاى جمهورى اسلامى ,حیاتى سردار سلیمانى

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

گامی در آموزش Marla's collection ❤خــ ــلـ ـوتـــــــ گــ ــاه مـــ ــن و عـــ ـشـــ ــقـــ ــم❤ برق وصنعت اشکور llertaygreentext گچ موی هات هیوز | پکیج کامل www.MultiAxis.ir مطالب اینترنتی پاریس نیوز titascoci